Wierzbiny

Rozmiar tekstu:
Niegdyś tak zwane Wieprzki. Dawna wieś służebna, powstała we wczesnym średniowieczu. W XV wieku należała do Mikołaja Guta, herbu Rawa i do Roszkowskiego, herbu Nieczuja. W II połowie XVI w. była własnością szpitala św. Ducha w Sandomierzu.

W 1951 r., wskutek niezadowolenia z nazwy i interwencji mieszkańców wsi, zamieniono nazwę wsi na Wierzbiny. Wierzbiny, zajmując tylko 147 ha są najmniejszą wsią w gminie Obrazów. Jest to typowa wieś sadowniczo-warzywnicza o dobrym poziomie gospodarowania. Na jej północnych krańcach zachowała się, w urozmaiconym krajobrazowo terenie, enklawa naturalnego pejzażu o dużych walorach turystyczno - rekreacyjnych. Lessowe wąwozy i parowy porośnięte są ciekawą, reliktową roślinnością stepową (ciepłe stanowiska) - powstał tu zespół przyrodniczy z pogranicza stepu i lasu. Na tle bogatej szaty roślinnej można tu spotkać dziką zwierzynę (ptaki m.in. kuropatwy, bażanty, puchacze, jastrzębie, przepiórki oraz sarny, zające, lisy czy motyle). Na obrzeżu tego naturalnego parku krajobrazowego (35 ha) powstało, z inicjatywy lokalnej społeczności, boisko sportowe, co predystynuje tę miejscowość do miana wsi agroturystycznej.

Opracowane przez: Józef Myjak, PAIR Sandomierz 2007

 
9
sierpnia 2020 Imieniny obchodzą:
Klara, Roman, Romuald
Interaktywny przewodnik Interaktywny przewodnikWirtualna wycieczkaPytania do wójtaDruki do pobraniaTwój dzielnicowyInformator SMSGeo System

Gościmy

Odwiedza nas 341 gości oraz 0 użytkowników.

11.gifamazonki.pngepuap1.pngesw.giflogo_fazka.jpglogo_lgd.jpgos.jpgsisms.jpgwrota-logo-big.jpg

Urząd Gminy Obrazów

27-641 Obrazów, Obrazów 84

Pokaż na mapie

 

Godziny urzędowania

poniedziałek - piatek: 7.30 - 15.30

 

 

Kontakt:

tel. (15) 836 51 62

fax. (15) 836 55 51

sekretariat@obrazow.pl