Sucharzów

Rozmiar tekstu:
Dawniej pisano Sucharzow, Sucharzew. Podsandomierska wieś położona wśród malowniczych wzgórz, graniczących z północnymi peryferiami miasta. Ma średniowieczny rodowód. Związana z parafią p.w. św. Pawła w Sandomierzu. Około 1433 r. sandomierski klasztor dominikański otrzymał posiadłości w Sucharzewie. W XVI w. jako osada (wraz z sąsiednimi Gołębicami) należała do zakonu dominikańskiego w Sandomierzu. Zakonnicy uzyskali ją drogą zapisu od darczyńcy, co dawniej nie było czymś wyjątkowym. Brat zakonny Jan, dominikanin, syn wójta sandomierskiego, kupił podsandomierską wieś i darował swojemu konwentowi. Nazwa wsi mówi o charakterze podłoża. Od dawna mieszkańcy mieli tu kłopoty z wodą, ale trud kopania głębokich studni wynagradzany był wysoką jakością wody. Krajobraz wsi jest mocno pofałdowany. Starsze utwory pokryte zostały warstwą urodzajnego lessu. Istnieje hipoteza, że w okresie międzylodowcowym przez wieś biegła dolina Opatówki. Rzeka pierwotnie miała uchodzić (teraz za Dwikozami) do Wisły w Sandomierzu, w okolicach Błonia, przed Pieprzówkami.

Sucharzów był zawsze małą wioską. Pod koniec XIX w. w zaledwie siedmiu gospodarstwach mieszkało tu 60 osób. Spokojny byt mieszkańców przez wiele generacji w czasie okupacji przerwali Niemcy, którzy na urodzajnych glebach założyli swoją kolonię. Podobnie jak w sąsiednich Chwałkach. Okupanci wyrzucili po prostu prawowitych gospodarzy z ich majątków i przenieśli na lichą ziemię do Luszycy pod Połaniec. Po zakończeniu wojny gospodarze wrócili do swoich zagród. Do końca 1997 r. Sucharzów należał do gminy Dwikozy. Mieszkańcy chcieli jednak zmienić przynależność administracyjną swojej wsi. Od 01.01.1998 r. obszar wsi Sucharzów przyłączony został do gminy Obrazów.

Współczesny Sucharzów specjalizuje się w warzywnictwie i sadownictwie. Tu już pod koniec XIX w. uprawiano sprowadzone przez osiadłe w Sandomierzu i okolicy rodziny ze wschodu morele, w których szczepy sprowadzano z Krymu. Powoli współczesny Sucharzów staje się też miejscowością letniskową dla pobliskiego Sandomierza.

Zachowało się tu kilka starych figur i krzyży przydrożnych wykonanych z kamienia w janikowskim ośrodku rzeźbiarskim. Uwagę też zwracają kilkudziesięcioletnie okazy dorodnych drzew orzecha włoskiego, a także stare sady morelowe i jabłoniowe.

W latach 20-tych XX w. było tu 11 domów i 68 mieszkańców, natomiast w grudniu 2009 roku znajdowało się tu 14 domów i 18 mieszkańców.

Opracowane przez: Józef Myjak, PAIR Sandomierz 2007

 
12
sierpnia 2020 Imieniny obchodzą:
Klara, Lech, Julian
Interaktywny przewodnik Interaktywny przewodnikWirtualna wycieczkaPytania do wójtaDruki do pobraniaTwój dzielnicowyInformator SMSGeo System

Gościmy

Odwiedza nas 225 gości oraz 0 użytkowników.

11.gifamazonki.pngepuap1.pngesw.giflogo_fazka.jpglogo_lgd.jpgos.jpgsisms.jpgwrota-logo-big.jpg

Urząd Gminy Obrazów

27-641 Obrazów, Obrazów 84

Pokaż na mapie

 

Godziny urzędowania

poniedziałek - piatek: 7.30 - 15.30

 

 

Kontakt:

tel. (15) 836 51 62

fax. (15) 836 55 51

sekretariat@obrazow.pl