Europejskie Święto Jabłka

Rozmiar tekstu:

Już po raz XVIII w drugi weekend września odbyło się Europejskie Święto Jabłka, podczas którego sadownicy z gminy Obrazów i nie tylko dziękowali za tegoroczne zbiory.

Pierwszy dzień imprezy upłynął pod znakiem sportu. Współzawodniczyli ze sobą sympatycy nordic walking oraz biegacze w różnych kategoriach wiekowych, od dzieci i młodzieży szkolnej, po doświadczonych zawodników z Polski i zagranicy. W sportowych zmaganiach wzięło udział ponad 200 osób. Biegi przełajowe odbywały się na dystansie 5 i 10 km, natomiast dla marszu nordic walking wyznaczono dystans 5 km. W sobotnie popołudnie sadownicy mogli skorzystać z bezpłatnych wykładów i szkoleń o różnorodnej tematyce. Wykład pt. „Zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów w sadownictwie” wygłosił Zbigniew Chajęcki – licencjonowany doradca probiotechnologii z Magierowej Woli. O tym „Jak odżywiać się zdrowo i kolorowo” opowiedziała Agnieszka Chmielewska. Przy okazji można było wykonać bezpłatne badanie składu ciała. Sobotni wieczór był czasem koncertów. Na scenie wystąpili: „Defis”, „Effect” i „Tex”.


dzien_1

Drugi dzień Europejskiego Święta 2017 rozpoczęła msza święta dziękczynno-błagalna w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Obrazowie. Mszę odprawił i homilię wygłosił ks. kanonik Andrzej Szymański – proboszcz z Kleczanowa. Po nabożeństwie korowód dożynkowy, z towarzyszeniem orkiestry dętej z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, przeszedł z kościoła na plac targowy, który był miejscem imprezy. Część obrzędową rozpoczęło odegranie hymnu państwowego i hymnu Unii Europejskiej. Następnie, zgodnie z tradycją, odbyło się ośpiewanie wieńca, który ze względu na sadowniczy charakter naszej gminy, miał kształt jabłka. Obrzędowej ceremonii dokonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kleczanowie przy akompaniamencie „Kapeli Wosiów”. Starostowie uroczystości, Ewelina Kot z Kleczanowa i Damian Spiegel z Obrazowa, przekazali na ręce wójta Krzysztofa Tworka chleb dożynkowy z prośbą o sprawiedliwe podzielenie go. Gospodyni w swoim przemówieniu odniosła się do trudnej sytuacji sadowników i zaapelowała do władz różnego szczebla o pochylenie się nad ich problemami. Głos zabrał również wójt K. Tworek, który podkreślił, że sadownicy umiejętnie korzystają z funduszy zewnętrznych w celu modernizowania swoich gospodarstw. Kolejnym punktem były wystąpienia zaproszonych gości, m.in. posłów na Sejm RP Marka Kwitka i Kazimierza Kotowskiego oraz przedstawicieli patronów honorowych Europejskiego Święta Jabłka. Szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jacek Toś uhonorował wójta Krzysztofa Tworka specjalnym wyróżnieniem. Po zakończeniu części oficjalnej na scenie pojawili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kleczanowie, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny.

dzien_2

Europejskie Święto Jabłka jest także okazją do zaprezentowania się dla młodych talentów muzycznych. W czasie „Jabłkobrania” nie mogło zabraknąć konkursów. Były Mistrzostwa Polski w Piciu Soku Jabłkowego, konkurs na najsmaczniejszy wypiek jabłkowy oraz konkurs „Nasze Swojskie Kulinaria 2017”, którego tematem przewodnim były „Rośliny dziko rosnące w kuchni tradycyjnej”. Pierwsze miejsce przypadło Stowarzyszeniu Kobiet Ambitnych z Bilczy za „Zupę pokrzywową”. Na podium znalazło się również Stowarzyszenie ,,Piekary Razem” oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Kleczanowa. Wszystkie stowarzyszenia biorące udział w konkursie powróciły do domu z atrakcyjnymi nagrodami. Stowarzyszenie, które zajęło I miejsce, reprezentowało Gminę Obrazów w tegorocznym konkursie ,,Nasze Sandomierskie Kulinaria Regionalne” organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Późnym popołudniem na scenie pojawił się wyczekiwany przez publiczność zespół „Piękni i Młodzi”, który rozpoczął część koncertową drugiego dnia Europejskiego Święta Jabłka. Po nim publiczność bawiły zespoły „Solaris” i „Motif”. W końcu naszedł czas na gwiazdę wieczoru, Jacka Stachurskiego, który swoimi piosenkami porwał słuchaczy do zabawy. Święto Jabłka zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna pod gwiazdami.
dzien_zespol

Galeria zdjęć >>>

 
25
czerwca 2018 Imieniny obchodzą:
Dorota, Łucja, Wilhelm
Interaktywny przewodnik Interaktywny przewodnikWirtualna wycieczkaPytania do wójtaDruki do pobraniaTwój dzielnicowyInformator SMSGeo System

Gościmy

Odwiedza nas 303 gości oraz 0 użytkowników.

11.gifamazonki.pngepuap1.pngesw.giflogo_fazka.jpglogo_lgd.jpgos.jpgsisms.jpgwrota-logo-big.jpg

Urząd Gminy Obrazów

27-641 Obrazów, Obrazów 84

Pokaż na mapie

 

Godziny urzędowania

poniedziałek - piatek: 7.30 - 15.30

 

 

Kontakt:

tel. (15) 836 51 62

fax. (15) 836 55 51

sekretariat@obrazow.pl