Chwałki

Rozmiar tekstu:
Wieś granicząca z peryferiami Sandomierza. Przez wiele lat związana administracyjnie z miastem - w ubiegłym wieku Chwałki należały do gminy i parafii w Sandomierzu. W okresie międzywojennym przyłączono je do gminy Wilczyce. Składały się wówczas z czterech części: Chwałki kolonia (267 mieszkańców i 45 domów mieszkalnych), Chwałki "A" (folwark złożony z jednego domu, który zamieszkiwało 17 osób), Chwałki "B" (3 domy i 23 mieszkańców), Chwałki wieś (18 domów i 108 mieszkańców). Według lokalnej tradycji nazwa wsi pochodzi od słowa chwalić. Ponoć ongiś, przejeżdżająca przez wieś królowa Jadwiga nie mogła wyjść z podziwu, widząc dorodne zboża.

Dzisiejsze Chwałki to najludniejsza wieś w gminie Obrazów. Zabudowa wioski ma raczej podmiejski charakter. Nowoczesną architekturą wyróżnia się posiadłość rodziny Paterków. Z 309 ha powierzchni wsi, 257 zajmują użytki rolne. Większość mieszkańców trudni się sadownictwem i warzywnictwem.

Położone tuż za wsią (dojście od głównej szosy Sandomierz - Obrazów) Doły Wysiadłowskie stanowią początek interesującego szlaku turystycznego, wiodącego urozmaiconą geologicznie okolicą. Jest to zespół silnie rozgałęzionych wąwozów lessowych, pokrytych gęstą roślinnością - krzewami i drzewami. Doły Wysiadłowskie przechodzą w Doły Radoszkowskie ( gm. Wilczyce), a następnie w Doły: Lenarczyckie, Wierzbińskie, Rożkowskie, Dacharzowskie. Trasa pieszej wędrówki przez te terenu prowadzi wąwozami, jarami, rozdołami i innymi poerozyjnymi utworami geologicznymi, pokrytymi często unikatową roślinnością stepową. W zagajnikach można spotkać dzikie zwierzęta: sarny, zające, lisy, borsuki i dzikie króliki. 9. kilometrową trasę bez większego trudu pokonuje się w ciągu 2,5 - 3 godzin. Rajd można zakończyć w Rożkach - tuż obok cmentarza wojennego z 1914 r. (żołnierzy austriackich) i mogiły żołnierzy niemieckich z II wojny światowej. Betonowa droga doprowadza nas do Rożek - we wsi tej znajduje się park podworski (2,8 ha) i dawne zabudowania gospodarskie. Z Rożek wracamy autobusem podmiejskim do Sandomierza.

Opracowane przez: Józef Myjak, PAIR Sandomierz 2007

 
9
sierpnia 2020 Imieniny obchodzą:
Klara, Roman, Romuald
Interaktywny przewodnik Interaktywny przewodnikWirtualna wycieczkaPytania do wójtaDruki do pobraniaTwój dzielnicowyInformator SMSGeo System

Gościmy

Odwiedza nas 293 gości oraz 0 użytkowników.

11.gifamazonki.pngepuap1.pngesw.giflogo_fazka.jpglogo_lgd.jpgos.jpgsisms.jpgwrota-logo-big.jpg

Urząd Gminy Obrazów

27-641 Obrazów, Obrazów 84

Pokaż na mapie

 

Godziny urzędowania

poniedziałek - piatek: 7.30 - 15.30

 

 

Kontakt:

tel. (15) 836 51 62

fax. (15) 836 55 51

sekretariat@obrazow.pl